5 листопада у Львові презентують книгу відомого суспільно-політичного діяча Івана Геля «Виклик системі: український визвольний рух другої половини XX століття»: історію опору 1950—1980-х років. На презентації буде присутня дружина політв'язня Марія Гель.

5 листопада, середа

13.00

Львівський національний університет імені Івана Франка, дзеркальний зал

(вул. Університетська, 1)

Іван Гель поєднав у праці виклад історичних фактів та рефлексії безпосереднього учасника. Автор наводить безліч невідомих фактів про рух опору та боротьбу з ним репресивної системи, біографії учасників. Усе це відновлено завдяки ретельній праці історика з архівними документами та свідченнями очевидців.

Hell-Lviv-LNU-Franka

«Читаючи «Виклик системі», можна простежити трансформацію світогляду учасників руху опору від культурницького до державницького, самостійницького, довідатись про діяльність Української Гельсінської групи зсередини, хрущовські та брежнєвські репресії проти української інтелігенції», — каже упорядник видання Ірина Єзерська.

Книга, підготовлена до друку істориком Національного музею-меморіалу «Тюрма на Лонцького» Іриною Єзерською уже після смерті Івана Геля, є своєрідним пам’ятником як автору, так і цілому поколінню тих, хто відважилися на виклик системі і перед чиєю гідністю вона врешті впала.

Видання надруковане в рамках проекту «Наш формат історії» — спільного проектуЦентру досліджень визвольного руху, Мистецької агенції «Наш формат» та львівського видавництва «Часопис». Минулого року проект, зокрема, видав історію збройної боротьби українців проти тоталітаризму «Перемога або смерть: український визвольний рух 1940—1960-х років", написану київським істориком Іваном Патриляком.

У презентації візьме участь редактор та упорядник книги Ірина Єзерська, а також дружина Івана Геля Марія Гель. Модератор — Михайло Галущак, координатор проекту «Історичні діалоги».

Організатори: Центр досліджень визвольного руху, Львівський національний університет імені Івана Франка, Музей-меморіал жертв окупаційних режимів «Тюрма на Лонцького» (Львів), видавництво Часопис (Львів), мистецька агенція «Наш формат».

Контактний телефон: +380 93 883-91-75

 

Довідка:

ivan-hel_1

Іван Гель (1937—2011) — громадський діяч, учасник українського визвольного руху, політв’язень радянських тюрем і концтаборів (1965—  1968, 1972—1987), правозахисник, публіцист, історик, співзасновник Української ініціативної групи за звільнення в’язнів сумління (1987).  Був одним із найактивніших видавців і розповсюджувачів самвидаву, за що його ще називали самвидавним Іваном Тиктором. Після виходу на волю, будучи глибоко віруючою людиною, всі сили спрямував на легалізацію катакомбної Української греко-католицької церкви. Стає головою Комітету захисту УГКЦ (1987) і редактором його друкованого органу «Християнський голос», надає рухові за легалізацію динамічності, масовості та організованості. Зусилля не були марними і завершилися виходом УГКЦ з підпілля у 1989 році. Разом з тим був відповідальним секретарем журналу «Український вісник», першим заступником голови Львівської обласної ради (1990—1994), головою Львівської обласної комісії з відновлення прав реабілітованих (1994—2002). Однак державні посади ніколи не приваблювали Івана Геля, він більше уваги приділяв роботі з молодим поколінням, читав спецкурс з історії визвольного руху другої половини XX століття у Львівському університеті. Нагороджений орденами князя Ярослава Мудрого V ступеня (2002), IV ступеня (2006).

 

 

 

Прес-центр Центру досліджень визвольного руху:

history@cdvr.org.ua

тел./факс: +380 32 247-45-22