У музеї-меморіалі “Тюрма на Лонцького” презентують книгу члена ОУН Омеляна Коваля про його перебування в нацистському концтаборі Аушвіц. У своїх спогадах згадує, як капо в таборі розправлялися з братами Степана Бандери Олексою і Василем, проігноровані досі українськими істориками два “українських” бараки в Аушвіці, в яких сиділи українці, ув’язнені за боротьбу за Українську Державу, про побут в таборі та щастя і друзів, які допомогли вижити в нелюдських умовах.
16 грудня, п’ятниця
13.00
Національний музей-меморіал жертв окупаційних режимів “Тюрма на Лонцького”
вул. С. Бандери,1 (вхід з вул. Брюллова)
Участь у презентації візьмуть:
- Зенон Коваль — син Омеляна Коваля, бельгійський дипломат;
- Микола Посівнич — к.і.н., науковий працівник відділу новітньої історії Інституту українознавства НАН України, упорядник видання;
- Ярослав Сватко — публіцист, дослідник визвольного руху, Галицька видавнича спілка, редактор видання;
- Модератор — Руслан Забілий, директор Національного музею-меморіалу «Тюрма на Лонцького».
На думку істориків, ця книга стане великим вкладенням в історію визвольної боротьби середини минулого століття та політичної діяльності української діаспори. Упорядником видання є Микола Посівнич, редактор — Ярослав Сватко.
Омелян Коваль був заарештований гестапо, перебув львівську тюрму на Лонцького, краківську тюрму Мотелюпіх і потрапив у перший етап українських політичних в’язнів в концтаборі Аушвіц. В післявоєнний час опинився на еміграції в Німеччині, потім у Бельгії, і своє життя присвятив громадській праці на користь Україні.
Був очільником Спілки Української Молоді, головою української громади в Бельгії, членом Головного Проводу ОУН (б), відповідав у Проводі за налагодження міжпартійних стосунків на еміграції та освіту покоління, народженого у вигнанні. Повернувся в Україну, і зараз мешкає у Львові. Нагороджений Президентом України орденом Свободи.
Прес-центр Центру досліджень визвольного руху:
тел./факс: +380 32 247-45-22