Михайло КосівУ неділю, 30 серпня, о 13.00 у Національному музеї-меморіалі «Тюрма на Лонцького» відбудеться зустріч із визначним діячем української культури Михайлом Косівим, присвячена пам’яті українських дисидентів, арештованих в серпні 1965 року.

Відзначити 50-ті роковини першої хвилі арештів представників української інтелігенції до  місця їхнього попереднього ув’язнення під час слідства запросила Михайла Косіва дослідниця історії творчого руху опору Ольга Ігнатенко, яка виступить модератором зустрічі.

 

Михайло Косів також належав до кола українських «шістдесятників», був президентом львівського клубу творчої молоді «Пролісок», а згодом брав участь у виданні журналу «Український вісник».

 

Як свідчить літописець українського дисидентства Василь Овсієнко,  КТМ у Львові, що прибрав назву «Пролісок»,  виник за прикладом київського Клубу творчої молоді: «Його очолив аспірант М. Косів. У клубі активно працювали психолог М. Горинь, його брат мистецтвознавець Б. Горинь, студент історичного факультету І. Гель, викладач університету М. Осадчий. Пізніше до «Проліска» приєдналися поети І. Калинець та його дружина Ірина Стасів, поет Г. Чубай, художниця С. Шабатура та ін. Клуб став осередком національної культури, де влаштовували неформальні літературні читання та художні виставки, вечори пам’яті репресованих митців, ставили спектаклі за п’єсами репресованих драматургів».

 

За характеристикою Василя Овсієнка, «у КТМ «Пролісок» формувався організований просвітницький, культурно-мистецький рух з виразними ознаками ідеологічної опозиції, хоча політичні цілі відкрито не декларувалися. Після погромних виступів М. Хрущова на зустрічах з інтеліґенцією в Москві почався масований тиск на незгодних (дисидентів). Посипалися звинувачення у «формалізмі», «безідейності», «буржуазному націоналізмі». КТМ у Києві був закритий у 1964 р., Львівський «Пролісок» протримався до арештів 1965 р.»

 

Серпневі арешти 1965 р. за вказівкою з Москви стали превентивним ударом органів держбезпеки УРСР по «шістдесятниках», щоб припинити національні тенденції в середовищі творчої інтелігенції.Усього було арештовано понад 25 осіб, у тому числі й 27.08.1965 р. —  Михайла Косіва, у котрого при обшуку вилучили машинописні копії самвидаву та фотовідбитки  статті  Михайла Масютка «Сучасний імперіалізм», Євгена Сверстюка «З приводу процесу над Погружальським», тези Євгена Пронюка «Сучасне і майбутнє України» та інші непідцензурні твори. Усім арештованим було пред’явлене звинувачення у  провадженні «антирадянської агітації і пропаганди» за ст. 62 ч. 1 КК УРСР.

 

Під час вечора пам’яті колишній арештант «Тюрми на Лонцького» згадає поіменно усіх жертв першої по «відлизі» хвилі репресивної кампанії КДБ, лунатимуть їхні спогади та авторська лірика,  котру доповнить відеоряд документального фільму «Дисиденти».


Вхід до музею вільний!