7 серпня в Національному музеї-меморіалі «Тюрма на Лонцького» відбулася лекція кандидатки історичних наук Олексадри Чури «Реванш людяності: повстання у Норильському таборі».

Наукова співробітниця розповіла про етапи розвитку мирного спротиву в’язнів, який розпочався як непокора адміністрації та під дією політичних чинників переріс у перше табірне антирадянське повстання.

Детально проаналізувавши вимоги протестуючих, дослідниця зауважила, метою протесту засуджених була гуманізації режиму системи ГУЛАГ та продовження національно-визвольної боротьби українців із радянською владою.

Дослідниця розповіла про умови перетворення масового страйку на повстання, проаналізує вимоги в’язнів та реакцію табірної адміністрації на перебіг протестів. Історик нагадала про те, що радянські репресивні органи застосували силовий варіант придушення мирного спротиву: під час жорсткого протистояння загинуло 150 осіб із 20 тис. учасників повстання.

У наступному процесі десталінізації радянського суспільства Норильське повстання відіграло роль ефективного прикладу ненасильницького спротиву тоталітарній системі.
Під час лекції відвідувачі змогли почути коментарі учасників повстання, переглянувши фільм Михайла Ткачука «Гаряче літо Норильська»