Львів’янка Зоряна Іванівна Сивуляк принесла вишивку, яку її старшій сестрі Любі Барабаш подарувала у концтаборі у Тайшеті її товаришка із Прибалтики. На невеликому квадратному шматку полотна, розміром 34,5×35 см вишито гладдю сині волошки. Унікальною є матеріал і знаряддя роботи – голка із риб’ячої кістки і нитки, виторочені з одягу, за відсутності справжніх.
Пройшли роки, стерлися із пам’яті імена, обличчя, деталі. Цілком характерне для людської пам’яті явище забувати все негативне і сумне. Життя тривало і дівчина, повернувшись додому після 6,5 років ув’язнення створила сім’ю і з таким же ж в’язнем сталінських таборів, виховала дітей, для власної ж безпеки і майбутнього своїх дітей воліла не згадувати ті страшні перипетії свого життя.
Але впродовж життя, понад століття зберігала цей символ дружби двох представниць поневолених тоталітарною імперією народів, які за опір окупанту змушені були поневірятися по далеких і суворих Сибірах.
Пам'ять про прибалтійку, яка в такий спосіб хотіла підтримати і розрадити свою товаришку-українку назавжди збережеться у серці останньої. А вишивку, як символ людяності, солідарності, підтримки пані Люба Барабаш-Білинська та її родина вирішили передати до музею, щоб вона стала національним надбанням і якомога більше людей змогло побачити і помилуватися нею.
Нам було б цікаво дізнатися ім’я і подальшу долю жінки із Прибалтики – авторки вишивки – символу жіночої дружби і підтримки в тяжких умовах концтабірного життя.
Національний музей-меморіал «Тюрма на Лонцького» буде вдячний за надану будь-яку інформацію про авторку вишивки.
Наша адреса:
Національний музей-меморіал жертв окупаційних режимів «Тюрма на Лонцького»
вул. Бандери, 1
м. Львів
79013
тел. (032) 243 04 46; (032) 247 42 20
memorial@lonckoho.lviv.ua
Адреса зберігача фондів: ira.yezerska@