Проект розвитку

Яким у майбутньому бачать музей-меморіал «Тюрма на Лонцького» архітектори? Відповідь на це дав міжнародний відкритий конкурс на кращу концепцію втілення ідеї меморіального комплексу пам'яті жертв окупаційних режимів у Львові, що його оголошувала Львівська міська рада від 10 вересня по 10 листопада 2008 року.

Загалом на конкурс надійшло шість проектів: два з-за кордону (із Німеччини та Австрії) та чотири з України. Бачення майбутнього меморіалу були дуже різними: від пропозиції вкрити весь комплекс склом і за допомогою світла перетворити ніч на день і навпаки, до ідеї встановлення на території десятків кам'яних хрестів.

Конкурсне журі таки визначило кращий проект серед шести поданих, присудивши йому третю премію. Ним став проект ПП «Архітектори Чаплінський і Трофименко».

«Концепція проекту відрізняється від завдання, яке ставили організатори конкурсу. Наш проект передбачав не акцент на минулому, а погляд у майбутнє. Ми хотіли, щоб відвідувачі, особливо діти, не травмували свою психіку. Хотіли показати найвищі цінності людства. Відправною точкою проекту мала бути кімната істини, у якій розмістили б відеоінсталяцію, що мала б показувати минулі жахіття і спонукала б людину переосмислити життєві цінності», — розповів газеті «Пошта» один з авторів проекту Юліан Чаплінський.

Головна ідея проекту полягає в максимальному розкритті злочинів історичних періодів у в'язниці Лонського. Сформувати середовище так, щоб змусити відвідувачів емоційно вникнути та пережити минуле Створити в системі меморіалу точку де в людини відбувається переоцінка основних цінностей та ідеалів життя. Забравши мур що закривав територію ділянка відкривається створюючи в містобудівній схемі додаткову ландшафтну зону з площею.

Відкривається новий пішохідний шлях що з'єднує вулиці Коперніка та Брюлова. Генплан території насичується трьома домінантами бетонними брилами які притискають металеві стержні до землі ламаючи їх що символізує репресивний тиск на націю та боротьбу людей проти цього (такий факт безпосередньо пов'язаний з даною територією) та фонтан що символізує увіковічення пам'яті поборених.

LONSKOGO_1

Тематика води не випадкова та символізує постійне змивання та очищення середовища від негативу. Територія організована за схемою"живого" паркового меморіалу створюються зелені зони для відпочинку та гуманізації простору. Проектом передбачається створення основних форм які мають можливість опрацювати художники та скульптори надаючи ім додаткового ефекту для сприйняття. Створюється громадська площа для проведення інформативних промов панахид та інших заходів.

LONSKOGO_2

Характерним є і те що при проектуванні на території залишаються та підкреслюються такі автентичні предмети як старі головні ворота дерво та колони для монтажу тераси. Один із головних принципів при проектуванні є максимальне представлення та презентація колишньої функції будинку.

LONSKOGO_3

«Вивернути назовні» відкрити головні презентаційні вузли такі як кімната допитів, санвузли з жахливими умовами, фрагменти коридору де проводили в'язнів, фотолабораторію та окремі камери. Дати можливість людям що зазвичай проходять мимо звернути на ці предмети увагу та задуматись про минулі подіїї і зробити висновки.

LONSKOGO_4

 

Ідея меморіалу полягає в створенні на генплані структур що символізуватимуть три періоди в історії в'язниці(польської окупації (1922—1939 pp.) першої та другої радянської окупації (1939—1941 1944—1991 рр), нацистської окупації (1941--1944 pp.) та пам'ять жертвам що постраждали від них.

LONSKOGO_5_1

Приєднання структур до головних нових та старих домінантних осей. Організація загального зонування та створення головних пішохідних шляхів по ділянці.

LONSKOGO_5_2

Зонування просторів на генплані. Поділ території на експозиційну, відпочинкову, транзитну пішохідну та громадську.

LONSKOGO_5_3

Польська окупація (1922--1939 pp.) Найменш жорстокий у порівнянні з іншими розташований біля входу що символізує створення споруди в саме цей період.

LONSKOGO_5_4

Період першої та другої радянської окупації (1939--1941 1944--1991 рр) Символізує постійний тиск має правильну форму. Лінія прорізу симолізує невелику перерву за часів другої світової війни.

LONSKOGO_5_5

 

LONSKOGO_5_6

LONSKOGO_5_7

Фонтан символізує увіковічення пам'яті жертвам. Тематика води символізує постійне змивання та очищення середовища від негативу.

LONSKOGO_5_8