Що таке ГУЛАГ сьогодні знають всі в цілому світі... Натомість, менше світові відомо про життя в окремих таборах, розташованих по всьому колишньому Радянському Союзу. А це тому, що до середини ХХ століття мало хто повертався звідти живим, бо амністій для приречених, власне — приречених на смерть — не було. Щойно події 50-х років, які мали місце в цих таборах, дещо змінили ситуацію.

В травні 1953 року прапори, підняті над виробничою зоною Горстроя, сповістили населення Норильська про страйк політв'язнів Горлагу — Головного особо-режимного табору. Доведені до відчаю нелюдськими умовами життя беззбройні в'язні повстали і ствердили, що людську гідність перемогти не можливо. Одночасно застрайкувало біля 20 тисяч в'язнів, серед яких майже 70 відсотків становили українці-вояки УПА і члени ОУН, які очолили цей спалах волі... «Повстання духу», як потім історики назвуть цей страйк, продовжувався 69 днів, майже стільки, скільки тривала Паризька комуна...

А далі була Воркута, Кенгір, скасування ГУЛАГу, хрущовська відлига, шістдесятники...

Цю маловідому і героїчну сторінку в історії України відкриває фільм. Численні його учасники з України, Грузії, Естонії, Канади, Латвії, Литви, Польщі і Росії згадують те «гаряче літо 1953 року», проводячи деякі паралелі з Майданом 2004 року.

Режисер Михайло Ткачук за створення серіалу «Загадка Норильського повстання» отримав премію імені Василя Стуса — 2007 р., і Національну премію України імені Тараса Шевченка — 2008 р.

Запрошуємо вас на перегляд та обговорення фільму «Загадка Норильського повстання» у неділю 13 травня о 13:00. Вхід вільний.