Дисидент у перекладі з латини – „незгодний", і цикл фільмів режисерів Олександра Фролова та Віктора Шкуріна „Дисиденти" присвячений людям, які не погоджувались існувати, а не жити вільно, і відчайдушно боролись за свободу й незалежність.

У серії стрічок кіностудії „Контакт", об'єднаних спільною назвою „Дисиденти", робиться спроба охопити історію дисидентського руху від хрущовської відлиги до прийняття незалежності. У серіалі зроблена спроба осягнути засобами документального кіно сутність цього складного суспільного явища, дослідити його генезу, історичний розвиток, його вплив на суспільство, на остаточний розвал системи тоталітаризму, на спроби демократизації життя, утвердження прав нації та прав окремої людини.

Непересічні особистості – поет Василь Стус, кінорежисер Сергій Параджанов, письменник Гелій Снєгірьов, генерал Петро Григоренко, юрист Левко Лук'яненко – постають з екрану як мужні борці з тоталітарним режимом за незалежність України. Разом з тим, у фільмі йдеться і про менш відомих людей, чий внесок у дисидентський рух був не менш вагомим.

країна: Україна
режисер: Олександр Фролов, Віктор Шкурін
у ролях: Ліна Костенко, Василь Симоненко, Іван Драч, Іван Світличний, Євген Сверстюк, Юлій Шелест, Микола Вінграновський, Алла Горська та Іван Дзюба, Василь Стус, Михайло Осадчий, Ігор та Ірина Калинці, Іван Гель, брати Горині та ін.