Передісторія в’язниці „на Лонцького”

Будівля по сучасній вулиці С. Бандери, 1 має понад столітню історію. Цей район у планування Львова посідав важливе місце у ХІХ ст. Він мав важливе військове значення. Тут на перехресті сучасних вулиць С. Бандери та Коперніка пролягала єдина улоговина від району Цитаделі до пагорбів собору св. Юра. Вона використовувалася в якості дороги, що вела до західної частини середмістя Львова. У військово-оборонному стратегічному значенні австрійська влада приділяла цьому відтинку приміської частини вагоме значення.

На двох пагорбах на перетині сучасних вулиць С. Бандери та Коперніка було збудовано два будівельні комплекси, що мали культове, та одночасно, оборонне значення. Мова йде про костел св. Марії-Маґдалини (тепер Органна зала по вулиці С. Бандери) з правої сторони вулиці при виїзді з міста, та монастир св. Лазаря з лівої сторони по вулиці Коперніка при виїзді з міста. В останньому також містився військовий шпиталь. У північному напрямку від костелу св. Марії-Маґдалини простягався наступний комплекс оборонних споруд собору св. Юра, а в південному напрямку від монастиря св. Лазаря – Цитадель.

Ці дві споруди (костел та монастир) утворювали оборонні точки при в’їзді до середмістя та розташовані таким чином, що могли вести перехресний вогонь по супротивнику при штурмі цього єдиного шляху підступу до середмістя Львова у західному напрямку.

Проте реальних оборонних функцій ці споруди не виконували через відсутність у ХІХ ст. боїв у цьому районі. І з середини ХІХ ст. ця «прострільна» місцевість забудовується житловими будинками з присадибними ділянками господарського характеру.

В 1889—1890 рр. у місці перехрестя вищезгаданих вулиць було побудовано комплекс будівельних споруд військового значення – казарми для жандармерії. Вони були збудовані на основі існуючих тут споруд невідомого для нас призначення. Архітектором цього комплексу був Ю. К. Яновський, що проектував споруду в неоренесансному стилі, характерному для того часу.

Недалеко від жандармських казарм, по сучасній вулиці Д. Вітовського, був штучний ставок для вправ з плавання для військових. Часто тут влаштовували й змагання та показові ігри військового характеру.